Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mafia 2 - Kronika

26. 4. 2009

Mafie II kronika

Věřte či ne, připravit opravdu pořádnou fanstránku o pořádné hře, to dá spoustu práce. Obzvlášť když se jedná o tu největší a nejúspěšnější českou herní perlu - Mafii. Diskuze o podobě webu, následné tvoření, ladění a finalizování zabralo celé redakci (mimochodem povětšinou školou povinné) pěkných pár měsíců. Prošvihli jsme tak jedno z nejdůležitějších období Mafie II – nadšení po jejím vydání, pozitivní reakce na první obrázky a doslova světovou euforii po shlédnutí HD traileru hned v pěti jazycích. I když jsme všechno dění okolo Mafie II sledovali bedlivěji než kdokoliv jiný (vždyť my sami v čele se 5ITHem, KUbou a mnou jsme stáli za zřejmě nejrychlejším objevením prvních obrázků a oficiální tiskové zprávy o Mafii II), neměli jsme připravené zázemí a tak jsme informace střádali pouze pro sebe. To už teď pochopitelně neplatí a protože bychom neradi, aby v Česku zůstal jakýkoliv nedostatečně informovaný fanda Mafie II, přinášíme časově seřazená fakta a poznatky (až na barevně označené vyjímky žádné spekulace!) za období od první zmínky o Mafii II až po dnešek, tedy po oficiální spuštění naší fansite.

4. prosinec 2002 - Petr Vochozka pro Tiscali Games poprvé naznačuje možnost vývoje pokračování Mafie.

16. prosinec 2003, 14:45 - CVG přináší zprávu o pokračování Mafie. Podle nich jim kdosi z IS opravdu potvrdil vývoj druhého dílu.

11. září 2004 - TotalVideoGames přinášejí rozhovor s Petrem Vochozkou. Ten se zmiňuje, že v rámci smlouvy s Take2 vývíji „cosi ohledně Mafie“.

4. květen 2005 - Petr Vochozka se pro Tiscali Games opět zmiňuje o „čemsi ohledně Mafie“ pro Take2.

16. srpen 2006 - Marc Wilding, manažer studií IS, se v rozhovoru pro časopis Score zmiňuje o „hře stejného žánru jako Mafie“, která není novým IP a tudíž se jedná a pokračování jedné z her Illusionů.

17. srpen 2007, 1:01 - Tiscali Games informují o zásadní chybě německé ratingové organizace USK, která na svém webu zveřejnila rating Mafia II traileru připravovaného pro Games Convention. Začíná netrpělivé očekávání oficiálního oznámení Mafie II.

rating Mafia II traileru připravovaného pro Games Convention

20. srpen 2007 - Švédský e-mag Subdogs viděl jako jeden z prvních Mafia II trailer naživo ještě před Games Convention a docela dopodrobna jej popisuje. Zmiňuje se taktéž o jménech postav, nicméně stále není u všech postav jasné, jestli jsou jejich jména opravdu taková, jak uvádějí. (Sporné postavy: Joe, Luca)

21. srpen 2007 - Náš redaktor 5ITH jako jeden z prvních objevuje oficiální web Mafie II včetně pěti screenů a chvíli na to KUba informuje Tiscali Games o Raptorem nalezené tiskové zprávě od 2K, která oficiálně oznamuje vývoj Mafie II. Komunita kolem Mafie II vře a my s ní :).

22. srpen 2007, ráno - Illusion Softworks okamžitě reagují na oznámení Mafie II kompletním předěláním jejich webových stránek. Na nich je mimochodem u hry Enemy in Sight stále zapsána jako vydavatel společnost Atari.

22. srpen 2007, dopoledne - Honza Modrák, šéfredaktor Score, informuje SMSkou o prvních dojmech z traileru.

22. srpen 2007, 15:43 - Tiscali Games v Lipsku nahráli Mafia II trailer na foťák a nahrávku zveřejnili. Následně nad ní slintal celý svět :). Na nové informace bohatý den uzavírá Esaul svým detailním rozborem screenů a otitulkováním traileru.

23. srpen 2007 - Na německých oficiálních stránkách Mafie II se objevují fotky z Mafia II stánku Games Convention a také první (a prozatím jediný) oficiální wallpaper.

24. srpen 2007 - Hratelne.cz přinášejí rádoby exkluzivní preview s odvážným názvem „Mafia II – první světové informace“, v němž čtenáři mimo jiné sporné věci nachází šokující informaci o neexistenci českého dabingu pro druhou Mafii. Tu však vzápětí dementují Tiscali Games s odkazem na slova jednoho ze zaměstnanců IS. S bulvárním přístupem Hratelne.cz jsme nesouhlasili a byli jsme připraveni učinit „odvetné kroky“. Nakonec jsme ale vody nečeřili :).

25. srpen 2007 - Trailer Mafie II je předrenderovaný a vyrobili jej PlasticWax, říká Bludr.

27. srpen 2007 - Esaul se na svém webu zmiňuje o scénáři Mafie II, který podle něj měl v únoru 700 stránek a příběh v něm popsaný nemá zhola nic společného s původní Mafií. Znovu také zdůrazňuje, že jména postav, často na fanstránkách s jistotou používaná, nejsou zcela jasná a na 100% známe v podstatě jen Eddieho (k čemuž my dodáváme, že z traileru je jistá také hlavní postava, Vito).

25. září 2007 - Esaul opět přináší zajímavé poznatky – tentokrát informuje, že z Illusion Softworks údajně vypáčil, že na Mafii II pracuje 80 lidí + nějací externisté a celkové náklady na vývoj Mafie II se pohybují kolem hranice 100 000 000 Kč.

20. říjen 2007 - GamePage vysílá reportáž z Games Convention a věnuje se také Mafii. V krátkém rozhovoru se Lukáš Kuře, producent Mafie II, zmiňuje, že „z Mafie II mají hotovo hodně a měla by vyjít v druhé polovině roku 2008“.

8. leden 2008, dopoledne - Objevuje se odkaz na stránky www.2kczech.com, očividně patřící hernímu vydavateli 2K Games. Co to asi znamená?

8. leden 2008 - Take-Two Interactive Software v oficiálním tiskovém prohlášení oznamují odkoupení Illusion Softworks. Ti se tak stávají interním studiem tohoto amerického vydavatele. Zařazeni jsou pod pobočku 2K Games a podle toho také získávají své (díky předem odhalené webové stránce ne zcela nečekané) nové jméno – 2K Czech.

8. leden 2008, večer - prodej Illusion Softworks se dostal až na ČT 24. V pořadu „Ekonomika ČT 24“ padá odhadovaná cena celého obchodu – 10 milionů dolarů.

9. leden 2008 - O vzniku 2K Czech podrobně informují Hospodářské noviny – nejdříve prostřednictvím jejich zpravodajského serveru iHned.cz, následně stejný článek přetisknou i v papírovém vydání HN (dokonce na něj upozorňují na titulní straně, hned vedle domácího politického dění). Hospodářským novinám poskytl mimo jiné komentář i Petr Vochozka, CEO 2K Czech.

10. leden 2008 - Esaul v komentáři na svých stránkách naznačuje, že hovořil s někým z 2K Czech a ten mu prý pověděl, že scény z traileru se objeví i ve hře samotné, ať už v průběhu, před či po jednotlivých misích. To ovšem stále neznamená, že trailer prezentuje real-time ingame grafickou podobu Mafie II.

23. leden 2008 - Český, ovšem anglicky psaný deník The Prague Post přináší detailnější pohled na odkoupení Illusion Softworks. Obchod komentuje několik osobností české herní scény (Martin Bach, Mikoláš Tuček...).

26. únor 2008 - Vychází SCORE 169 s prvním dílem speciálu o českých hrách a předznamenává přicházející vlnu informací o pokračování Mafie.

5. březen 2008 - Honza Modrák na svém blogu ukončil informační sucho a započal onu vlnu nových informací – nascanoval obrázek Mafie II z amerického papermagu Electronic Gaming Monthly (scan celého článku mj. dostupný v naší galerii). V něm se mimo jiné píše o Empire City – má prý být dvakrát větší než Lost Heaven a podle producenta 2K Dana Baila z něj „díky každému automobilu, každé budově a lokaci čiší atmosféra klasického amerického města 50. let“. Dan Baile dále dodal, že Mafia II „bude návratem ke zlatým časům gangsterské Ameriky“.

6. březen 2008 - GameSpot jako první zveřejňuje dalších 5 screenů z Mafie II ve vysokém rozlišení (všechny byly k vidění už v jednou zmiňovaném EGM a na internet je nahráli Tiscali Games, což společně s naší propagací nascanovaných obrázků na různých fórech a zahraničních stránkách přispělo právě ke zveřejnění jejich hi-res verzí).

9. březen 2008 - Tiscali vyzvěděli, že Mafia II směřuje na titulku příštího vydání amerického PSM.

11. březen 2008 - Začaly předobjednávky Mafie II na Xzone. Ceny: PC 899,- ; X360 a PS3 1699,-

11. březen 2008, večer - T2 zveřejňují zprávu o hospodaření firmy za uplynulý obchodní rok; Kromě náznaků data vydání Mafie II (fiskální rok 2009 = Mafia II vyjde někdy od Listopadu 2008 do Října 2009) vyšla na povrch i částka, kterou T2 zaplatili za získání Illusion Softworks (28 mil. Dolarů, tedy docela hrubě přes 400 mil. Kč). Prvně o tom o tři dny později podává zprávu opět Honza Modrák na svém blogu.

13. březen 2008 - Gamerankings.cz informuje o upoutávce v časopisu LEVEL – 11.4. má vyjít mega-preview s osmi stránkami rozhovorů, informací a screenů o Mafii II.

14. březen 2008 - Esaul podruhé láká na jakýsi Mafia II projekt. Co to bude?

23. březen 2008 - Startuje tajemná jednotýdenní „reklamní kampaň“ naší fanstránky.

1. duben 2008 - MafiaGame.cz po devíti měsících příprav a ladění oficiálně vstupuje do Mafia komunity :).